volejte bezplatně 800 111 100

Novinky

Inspirace od uklízeček: jak mít rád svou práci? 15. 11. 2018

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit, co děláme, je pěkná. Jak toho ale docílit?

Nejvíce smysluplná povolání

Pracujete jako farář, chirurg, anesteziolog nebo zastáváte ředitelskou funkci? Pak s největší pravděpodobností patříte mezi šťastlivce, kteří se ráno těší se do práce. Nezbývá než gratulovat.

Z průzkumu americké analytické společnosti PayScale, kterého se zúčastnily dva miliony lidí různých profesí, dále vyplývá, že na opačném pólu skončili hlídači parkovišť. Za naplňující práci to považuje pouhých 5 % dotázaných. Vcelku překvapivě se na chvostu umístili i makléři nebo módní návrháři.

Spokojení uklízeči

Abyste však měli dobrý pocit z práce, na konkrétní profesi ve výsledku až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici.

Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. Narazila na zajímavou skupinu uklízečů v jedné fakultní nemocnici. Ti svou práci nebrali jen jako nutné zlo na vydělání peněz, naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle.

Každý den jiný obraz

V tom, aby špitál svítil čistotou, totiž viděli smysl – ostatně kdo by chtěl po operaci ležet ve špíně? Uklízeči se zajímali i o psychickou pohodu nemocných. Jedna uklízečka například každý den měnila obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věřila, že i taková drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Uklízeči si také všímali, když byl některý z pacientů smutný. Aby mu ulevili, posloužili mu jako vrba nebo ho s pochopením nechali vyplakat. Řešili také, jaké čistící prostředky je nejlepší používat, aby chemikálie co nejméně dráždily smysly nemocných.

Vlastní úkoly navíc

Podle Amy Wrzesniewski nezáleží na tom, co děláme, ale jak o tom přemýšlíme. Uklízeči svou práci považovali za důležitou a proto se cítili spokojení. Přispělo i to, že si vymysleli vlastní úkoly, které po nich nikdo nechtěl (výměna obrazů v pokojích). I když věděli, že je za to šéf nijak neocení, přišlo jim dobré to udělat.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře mnoha korporací se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a powerpointových prezentacích.

Když jste jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2020, snadno ztratíte kontakt se smyslem svého snažení. Není divu, že lidé, kteří pracují v korporacích, často sní o tom, že všeho nechají a najdou si práci, jejíž konečným výsledkem bude něco hmatatelného.

Život je příliš krátký na to, abyste chodili do práce s odporem. Jestli jste přes veškerou vaši snahu nic nezměnilo, je na čase jít dál. Při hledání práce se neomezujte na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkuste poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíte, že po nové cestě se vám půjde mnohem lépe.

 

23.9.2018 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Jak na předvánoční úklid 4. 12. 2018

Uklízet je třeba systematicky, aby se člověk neutopil v tisíci maličkostech. Když se k problému přistoupí s rozvahou.

Celosvětový den úklidu - 15. září 2018 7. 8. 2018

Celosvětový den úklidu - 15. září 2018

Jak vyprat pračku? 3. 5. 2018

Jde to i bez chemických přípravků.

Jak z dluhové pasti? 20. 2. 2018

Ministerstvo spravedlnosti nabízí dlužníkům, insolvenčním správcům a neziskovým organizacím informační web, který odpovídá na nejčastější otázky o insolvencích.

 

Při uklízení můžete spálit víc kalorií než při běhu. 5. 10. 2017

Dvě hodiny uklízení jsou pro naše tělo lepší než pětikilometrový běh.

Kancelář jako líheň bacilů: Kde jich je nejvíce? 10. 7. 2017

Denně v ní trávíte velké množství času a možná ani netušíte, kolik bakterií a bacilů se v ní skrývá. Ano, mluvíme o vaší kanceláři, místu, kam se stále vracíte. Úplně zapomeňte na čekárny lékařských ordinací nebo záchodové mísy. Ty jsou proti kancelářím naprosto čisté.

Pro studenty a absolventy 8. 6. 2017

Víte, kdy musíte/nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení?

Jarní úklid aneb Uklízíme ekologicky 12. 4. 2017

Jarní úklid je důležitou přípravou na nové období roku – zbavujeme se všeho nepotřebného, co se už přežilo a co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními, jako je např. citron či sůl. Splní svůj účel stejně dobře, provoní nám domov a navíc neškodí životnímu prostředí.

 

 

Zvýšení bezpečnosti na pracovišti zavedením metody 5S 20. 3. 2017

Existuje řada metod k prevenci úrazů a poškození zdraví. Jednou z možností je využití metody 5S, i když tato metoda nebyla primárně vyvinuta k tomuto účelu. Po jejím zavedení získáte přehledné a uspořádané pracoviště, a s takto čistým a uspořádaným pracovištěm bude práce určitě bezpečnější a příjemnější

Kdy nám budou doma uklízet roboti? 22. 2. 2017

Roboti dnes berou pracovní místa v továrnách, roznáší jídlo v restauraci, pěstují vlastní rostlinky, některé prototypy umí třeba i psát. Přesto musíme sami vzít do ruky hadr a stěrku a umýt doma okna

Související obrázek

Kartáček na zuby 5. 1. 2017

Nevyhazujte starý zubní kartáček, který už se nehodí ke svému původnímu účelu, tedy čištění chrupu. Pěkně ho vydezinfikujte a uložte k ostatním pomocníkům na úklid. Dlouho si tam neodpočine, kartáček totiž využijete při nejrůznějších zapeklitých úkolech.

5 mýtů o třídění odpadu 28. 11. 2016

Jakých chyb se v zájmu dobra dopouštíte?